DIAMOND SILVER*PL

FelidaeRagdoll Felidae to witryna dla miłośników kotów.
Kierowana jest zarówno do zwykłych sympatyków jak i fanatyków tych pięknych czworonogów. Serdecznie witamy i zapraszamy do lektury.
Miłośnicy Felidae z całego świata, łączmy się!

RAGDOLL FELIDAE

Sklep komputerowy KRIS Ragdoll Felidae Button

PSY - PIELĘGNACJA RAS KRÓTKOWŁOSYCH


Jak prawidłowo dbać o swojego psa?

Pielęgnacja psów krótkowłosych


Zadbany pupil stanowi chlubę każdego właściciela. Dlatego w ich pielęgnację wkładamy całe serce, dużo czasu i kosztów. Jak ograniczyć naszą pracę do minimum, jednocześnie maksymalizując efekty? Pamiętajmy przede wszystkim o tym, że tak jak u ludzi, tak i u psów pielęgnacja powinna być zabiegiem kompleksowym, wykonywanym regularnie i odpowiednio dobranym do typu włosa i skóry.


Charakterystyka

Psy gładkowłose to grupa bardzo obszerna, popularna i posiadająca stosunkowo najprostszą do utrzymania w znakomitej kondycji sierść. Z najpopularniejszych ras wymienić tu należy: dalmatyńczyki, boksery, beagle, whippety. Oto krótka charakterystyka ich szaty:

• Włosy krótkie, przylegające do ciała
• Skóra delikatna, podatna na uczulenia i podrażnienia
• Włosy mają tendencję do głębokiego wbijania się w tkaniny w domu, trudne do usunięcia z ubrań i mebli.


Na ich pielęgnację powinny składać się:

• Regularne czesanie
• Kąpiele z suszeniem
• Pielęgnacja uszu i pazurów


Pielęgnacja

Bardzo ważny jest odpowiedni dobór narzędzi do pielęgnacji psa- dla tej grupy najlepiej sprawdzają się specjalne psie zgrzebła i gumowe rękawice. Bardzo przydatny jest także furminator- specjalne zgrzebło usuwające martwy włos z sierści.
Czesanie powinno być wykonywane zależnie od kondycji sierści, ale nie rzadziej niż raz w tygodniu cały pies powinien być uważnie wyczesany. Najlepiej robić to na dworze, gdyż w domu ich sierść jest trudna do sprzątnięcia- wbija się w wykładziny i meble, także trudno usunąć je z ubrań.
Częstotliwość kąpieli również uzależniamy od potrzeby- możne ona wynosić od jednej w tygodniu do jednej na 12 tygodni. Używamy do niej szamponu dostosowanego do typu skóry- może ona być normalna, skłonna do uczuleń (zaczerwieniona i podrażniona po kąpieli), przetłuszczająca się (wymagana są tu częstsze kąpiele, ze względu na nieprzyjemny zapach skóry w przerwach między nimi). Psa myjemy dłońmi, nie używamy szczotek. Na zmoczoną sierść nanosimy szampon i delikatnie wmasowujemy go zgodnie z przebiegiem włosa. Czynność tą można powtórzyć, jeżeli pies jest bardzo brudny. Szampon bardzo dokładnie spłukujemy i jeżeli jest taka potrzeba (sierść sucha i matowa) to używamy odżywki, którą także zawsze należy spłukać. Suszenie psa zaczynamy od delikatnego wytarcia go ręcznikiem- raczej odciskamy na nim wodę, a nie trzemy go nim. Wszystkie czynności robimy z kierunkiem przebiegu włosa. Po tym zabiegu rozpocząć możemy właściwe suszenie, używamy suszarki nastawionej na chłodny nawiew, nigdy nie suszymy psa gorącym powietrzem. Odległość, na jaką trzymamy suszarkę zależy od osobniczej tolerancji psa. Nigdy jednak nie trzymamy jej długo w jednym miejscu i zawsze kierunek suszenia przebiega z włosem. Jednocześnie susząc możemy czesać psa. Kończymy, gdy przy dotyku psa nasza ręka jest sucha, pamiętając jednocześnie, że o wiele dłużej schnie skóra psa niż jego sierść- nawet do 24h, dlatego nie wychodzimy z psem na spacer bezpośrednio po suszeniu.
Pazury przycinamy co 4-6 tygodni, chyba że pies ściera je sam regularnie poprzez dużą ilość ruchu. Uszy czyścimy raz na 1-2 miesiące, nigdy na sucho, zawsze za pomocą specjalnego płynu do mycia uszu i potem dokładnie je suszymy. Dobrze jest też przed kąpielą włożyć do nich specjalne gumowe zatyczki, żeby nie zamoczyły się wewnątrz.
Dbajmy regularnie o nasze czworonogi, a na pewno odwdzięczą się nam one pięknym , zadbanym wyglądem . Zaprocentuje nam to także mniejszymi wydatkami na lekarza, związanymi ze skórnymi problemami.

Katarzyna Hapel