DIAMOND SILVER*PL

FelidaeRagdoll Felidae to witryna dla miłośników kotów.
Kierowana jest zarówno do zwykłych sympatyków jak i fanatyków tych pięknych czworonogów. Serdecznie witamy i zapraszamy do lektury.
Miłośnicy Felidae z całego świata, łączmy się!

RAGDOLL FELIDAE

Sklep komputerowy KRIS Ragdoll Felidae Button

PSY - PIELĘGNACJA RAS DŁUGOWŁOSYCH


Jak prawidłowo dbać o swojego psa?

Pielęgnacja psów ras długowłosych


Psy długowłose są jedną z najbardziej reprezentatywnych grup psów- stanowią piękną ozdobę zarówno w domu, jak i na spacerze. Warunkiem ich pięknego wyglądu jest odpowiednia pielęgnacja, która wymaga od nas dużego nakładu czasu i dużych umiejętności. Z tego też powodu psy te nie są polecane początkującym właścicielom.


Rasy długowłose

Psy o długiej sierści charakteryzują się obfitym, delikatnie spływającym włosem, pokrywającym całe ich ciało. Może on być pozostawiony w naturalnym stanie- wtedy przycinane są jedynie końcówki i wycinany włos spomiędzy opuszek, bądź też skracany i wtedy jego pielęgnacja jest mniej wymagająca. Ma on tendencję do kołtunienia się, jeżeli nie jest szczotkowany regularnie – minimum wynosi tu 3 razy w ciągu tygodnia, jednak jeżeli pies codziennie biega dużo w terenie to wtedy jest to konieczne codziennie. Jeżeli dopuścimy do jego zaniedbania to konieczne będzie ogolenie psa, w przeciwnym razie pod kołtunami skóra odparzy się i może dojsć do rozwoju stanu zapalnego, spowodowanego złym przepływem powietrza przy skórze. Długie włosy powodować mogą także problemy z oczami – jest to miejsce, które pielęgnujemy specjalnie, podobnie jak uszy, które często pod wpływem ciężaru włosów są oklapnięte i bez odpowiedniej wentylacji rozwija się w nich zapalenie. Do najpopularniejszych w obrębie tej grupy ras należą:

• Chart afgański
• Briard
• Skye Terrier
• Lhasa Apso
• Shih Tzu
• Yorkshire Terrier


Pielęgnacja

Do czesania takich psów używamy grzebienia, bądź też szczotki bez kulek na końcu. Przy czesaniu zawsze musimy upewnić się, że nie ominęlismy żadnego miejsca i zrobillismy to dokładnie. Szczególnie dokładnie czeszemy psa przed kąpielą, gdyż kołtuny pozostawione do kąpieli, po niej będą niemożliwe do rozczesania i będą musiały zostać obcięte.
Kąpiel robimy raz w tygodniu, jeżeli pies uczestniczy w wystawach, bądź jeżeli jest to pies domowy to zmniejszamy ich częstotliwość i kąpiemy psa według potrzeby- jednak nie rzadziej niż raz na trzy miesiące. Używamy szamponu do długich włosów, dostosowanego także do typu skóry. Myjemy włosy jedno- lub dwukrotnie, delikatnie masując je z kierunkiem wzrostu włosów. Bardzo dokładnie spłukujemy i po myciu zawsze stosujemy odżywkę obciążającą – możemy trzymać ją na psie przez 15-20 minut, najlepiej pod zawiniętym ręcznikiem. Odżywkę również dokładnie spłukujemy .
Suszenie rozpoczynamy od ręcznika- delikatnie przyciskamy go do psa, nigdy nie trzemy . Dokładnie rozczesujemy wtedy psa- jeżeli odżywka nałożona wczesniej nie daje nam miękkiego włosa to możemy użyć specjalnej odżywki ułatwiającej rozczesywanie. Suszymy jednoczesnie czesząc psa- dodatkowo prostuje i układa nam to fryzurę. Suszarkę nastawiamy na zimne powietrze i suszymy delikatnie z włosem. Jeżeli po wysuszeniu włos jest napuszony to możemy użyć obciążającego włos sprayu.
Dużą uwagę zwracamy u tych psów na stan higieniczny uszu-długie włosy obciążają je i uniemożliwiają swobodny przepływ powietrza. Szczególnie przy kąpieli pilnujemy, aby woda nie dostała się do uszu.
Jest to najbardziej wymagająca grupa psów- dlatego zapewnijmy sobie odpowiedni zapas czasu, aby nie wykonywać niczego w pospiechu, gdyż zniechęcić możemy tym psa do takich zabiegów i tym samym uczynić naszą pielęgnację jeszcze trudniejszą.

Katarzyna Hapel