DIAMOND SILVER*PL

FelidaeRagdoll Felidae to witryna dla miłośników kotów.
Kierowana jest zarówno do zwykłych sympatyków jak i fanatyków tych pięknych czworonogów. Serdecznie witamy i zapraszamy do lektury.
Miłośnicy Felidae z całego świata, łączmy się!

RAGDOLL FELIDAE

Sklep komputerowy KRIS Ragdoll Felidae Button

PSY - KASTRACJA I STERYLIZACJA


Sterylizacja / Kastracja

Antykoncepcja hormonalna, sterylizacja suk, kastracja psów


Sezon rozrodczy u suk występuje dwukrotnie w ciągu roku i podczas każdego z nich obserwujemy tylko jeden cykl rujowy. W czasie tego cyklu u suki występuje cieczka i jest ona zdolna do zajścia w ciążę. Problemem w unikaniu nieplanowanych ciąży jest u suk nie długość czy częstotliwość występowania rui, jednak to iż często czas trwania i nasilenie objawów behawioralnych i zewnętrznych są różne u poszczególnych suk i mają różną długość. Dlatego też wielu właścicieli decyduje się u suk nie przeznaczonych do rozrodu zahamować występowanie cieczki i w ten sposób zabezpieczyć ją przed niechcianą ciążą. Wykorzystać w tym celu można antykoncepcję hormonalną bądź też zdecydować się na radykalną metodę chirurgiczną- sterylizację.


Antykoncepcja hormonalna

Najczęściej stosowana jest w formie trwałego blokowania rui poprzez regularne podawanie preparatów farmakologicznych, które to rozpocząć należy w fazie ano estrus cyklu. Moment ten ustala lekarz weterynarii po wcześniejszej analizie przebiegu cyklu u suki. Niewątpliwą zaletą metody farmakologicznej jest jej odwracalność, jednak pamiętajmy także, że nie są to preparaty obojętne zdrowiu. W większości są one progestagenami, które to powodować mogą wzrost masy ciała, stymulować rozwój zmian rozrostowych i nowotworowych w gruczole mlekowym oraz zmiany w miejscu iniekcji. Nie są one także wskazane u niektórych suk- bezwzględnym przeciwwskazaniem do ich stosowania jest cukrzyca bądź tez patologiczne zmiany w endometrium- takie suki powinny zostać wysterylizowane.


Sterylizacja

Jest to najefektywniejsza i jednocześnie bezpieczna metoda kontroli rozrodu u suk. Polega na otwarciu jamy brzusznej i usunięciu macicy wraz z jajowodami i jajnikami. Jak każdy zabieg wiąże się ona z pewnym ryzykiem, które to związane jest przede wszystkim ze stosowaniem narkozy. Ryzyko to można ograniczyć jednak do minimum wykonując przed zabiegiem odpowiednie badania, które ocenią skłonność do takiego ryzyka. Ważne jest także odpowiednie przygotowanie suki do zabiegu- głodówka i odpowiedni okres cyklu – najlepiej wykonać ją 2-3 miesiące po cieczce. Ważny jest także wiek zwierzęcia przeznaczonego do zabiegu- tutaj zdania autorów są bardzo podzielone. W USA przeprowadza się sterylizację tzw. pediatryczną- u szczeniąt. Eliminuje ona ryzyko wystąpienia u nich później guzów gruczołu sutkowego, jednak jednocześnie zwiększa ryzyko nietrzymania moczu. W Europie najczęściej praktykowana jest sterylizacja po pierwszej cieczce- ona także zmniejsza ryzyko guzów gruczołu mlekowego, jednak nie eliminuje ich całkowicie. Bez względu jednak na wiek suczki w momencie zabiegu wyklucza ona wystąpienie u nich w przyszłości ropomacicza bądź też ciąży urojonej. Wadą sterylizacji jest większa skłonność do tycia u suk jej poddanych, jednak dzięki dostępności dużej ilości karm o obniżonej kaloryczności przestaje to być przeszkodą do jej wykonania.
Wybór odpowiedniej dla naszej suczki metody zapobiegania niepożądanej ciąży należy do nas, więc podejmijmy go mądrze , podpierając naszą decyzję odpowiednimi argumentami.


Kastracja psów

Kastracja psów jest zabiegiem mniej skomplikowanym niż sterylizacja u samic, jednak także wiąże się ona z narkozą. Najlepszym wiekiem do wykonania tego zabiegu jest 7-12 miesiąc życia psa, gdy jest on już odpowiednio rozwinięty. Najczęstszym powodem poddawania psów kastracji jest niewątpliwie zmiana ich temperamentu- samiec staje się mniej agresywny i mniej skłonny do włóczęgostwa . Eliminujemy tym zabiegiem także ewentualny rozwój zmian nowotworowych w obrębie narządów płciowych, a także problem przerostu prostaty.

Katarzyna Hapel