DIAMOND SILVER*PL

FelidaeRagdoll Felidae to witryna dla miłośników kotów.
Kierowana jest zarówno do zwykłych sympatyków jak i fanatyków tych pięknych czworonogów. Serdecznie witamy i zapraszamy do lektury.
Miłośnicy Felidae z całego świata, łączmy się!

RAGDOLL FELIDAE

Sklep komputerowy KRIS Ragdoll Felidae Button

POWSTANIE FELIDAE

Felidae

Kot szablozębny

Wszystkie koty mają swoje korzenie związane z wspólnym przodkiem Miacidae, czyli drapieżnikiem pierwotnym. Wywodzą się od niego także szopy, psy, niedźwiedzie, łasice i wiwery.

Bezpośrednio od Miacidae pochodzą także jedne z głównych przodków naszych domowych wojowników - Koty Szablozębne. Były to niezwykle inteligentne zwierzęta i być może to właśnie one stworzyłyby cywilizację na Ziemi, gdyby nie to, że z niewyjaśnionych przyczyn nagle wymarły całkowicie (już przed ok. 1,8 mln lat). Ciekawostką jest fakt, że te potężne drapieżniki pojawiły się na kuli ziemskiej i zaraz wymarły, podczas gdy "zwykłe" koty ulegały nadal ewolucji aż do swej głównej formy: FELIDAE.

Obecnie na naszej planecie żyje kilka tuzinów gatunków kotowatych. Wszystkie one są tak do siebie podobne, pod względem budowy ciała, że nawet laikom nietrudno jest zaliczyć je bez żadnych wątpliwości do rodziny Felidae. Pospolicie wyróżnia się na podstawie pewnych cech anatomicznych i postawy ciała koty duże (szeregu Panthera) - lwa, tygrysa, panterę i jaguara, oraz pozostałe gatunki, które określa się jako koty małe (szeregu Felis). Wyjątek stanowi gepard - Acinonyx Jubatus - zajmujący oddzielne miejsce wśród rodziny FELIDAE, jednak oficjalnie zaliczany jest do kotów dużych.


Sławomir Lipiecki