DIAMOND SILVER*PL

FelidaeRagdoll Felidae to witryna dla miłośników kotów.
Kierowana jest zarówno do zwykłych sympatyków jak i fanatyków tych pięknych czworonogów. Serdecznie witamy i zapraszamy do lektury.
Miłośnicy Felidae z całego świata, łączmy się!

RAGDOLL FELIDAE

Sklep komputerowy KRIS Ragdoll Felidae Button

PRAWIDŁOWE ŻYWIENIE KRÓLIKÓW


Żywienie królika

Jak prawidłowo dbać o dietę królików?


Króliki są zwierzętami bardzo wymagającymi pod względem podawanego im pokarmu. Aby więc zapobiegać tak często występującym u nich chorobom przewodu pokarmowego musimy zaznajomić się z fizjologią ich trawienia.


Istota królika

Królik jest zwierzęciem roślinożernym, spożywającym w naturze głównie pokarm bardzo bogaty we włókno. Jest to pokarm trudny do wykorzystania, dlatego w rozwoju ewolucyjnym wykształciło się u królika potężne jelito ślepe, zajmujące nawet 1/3 objętości jamy brzusznej. Znajdują się w nim drobnoustroje rozkładające te składniki pokarmowe, które nie zostaną strawione w jelicie cienkim- jest to głownie włókno surowe. Królik wydala dwa rodzaje kału- kał twardy (dzienny)-składający się z nieprzyswajalnych elementów włóknistych oraz kał miękki (nocny)- wydalany po wstępnej fermentacji, który zawiera duże ilości witamin. Zarówno włókno nieprzyswajalne jak i przyswajalne mają bardzo duże znaczenie w żywieniu królika- włókno nieprzyswajalne, choć nie ma żadnych wartości odżywczych warunkuje prawidłowe ścieranie zębów, odpowiednią szybkość motoryki oraz zapewnia królikowi zajęcie. Natomiast włókno ulegające fermentacji w jelicie ślepym (przyswajalne) utrzymuje właściwe pH w jelicie ślepym , zapobiega namnażaniu tam szkodliwych bakterii. Króliki żywimy inaczej w różnych okresach ich życia. Podstawowe zasady, których powinniśmy przestrzegać przedstawiamy poniżej.


MŁODE KRÓLIKI (od 8 tyg do 8 miesiąca życia)

Potrzebują one w diecie dużo energii ,białka i minerałów. Powinny mieć nieograniczony dostęp do siana i granulatu (są to wysuszone rośliny uformowane w formie wałeczków). Do ich diety należy także zacząć wprowadzać różne warzywa- najlepiej zacząć około trzeciego miesiąca życia. Robimy to stopniowo, obserwując uważnie reakcję królika na nie- najlepiej przez 3 dni podajemy je w objętości około 1 łyżki stołowej i jeżeli wszystko jest w porządku to stopniowo zwiększamy ich ilość. Nawet jeżeli królik zna i lubi niektóre warzywa, takie jak np. kapusta to ze względu na to, że powoduje ona u niego wzdęcia należy podawać ją bardzo ostrożnie. W późniejszym okresie, gdy królik spożywa już regularnie warzywa to staramy się, aby jadł on przynajmniej trzy ich rodzaje dziennie, aby pokryć jego zapotrzebowanie .Mogą to być na przykład: marchewka, seler, licie kalafiora, kukurydza, pietruszka, brukselka, brokuły, buraki itp. Oczywiście wszystkie warzywa podajemy umyte i osuszone.


KRÓLICZA „MŁODZIEŻ” ( do 1 roku życia)

W tej grupie wiekowej naleAby królik nie czuł się głodny możemy podawać mu warzywa, ży zacząć wprowadzać restrykcje żywieniowe- ograniczamy granulat do około 1 filiżanki na dobę (na 2,5 kg), dostęp do siana nadal jest nieograniczony. z którymi zaznajomił się we wcześniejszym okresie, jednak ich ilość nie powinna przekraczać 2 łyżek stołowych/dobę na 2,5 kg królika.


DOROSŁE KRÓLIKI (do 6 roku życia)

Znacznie spada tu ich zapotrzebowanie kaloryczne, więc ograniczamy granulat jeszcze bardziej- 1/4 filiżanki na 2,5 kg/dobę, siano nadal w ilości nieograniczonej. Zwiększyć możemy u nich udział warzyw do 2 szklanek/dobę. Przysmaki, takie jak rodzynki i owoce dozujemy.


STARSZE KRÓLIKI (powyżej 6 roku życia)

Karmimy je na podstawie ich wyglądu- staramy się aby utrzymały stałą masę ciała. Stosujemy dietę dla dorosłych królików, jeżeli zaczną chudnąć to zwiększamy ilość granulatu.

W żadnym wypadku nie podajemy królikom ciastek, czekolady i innych „ludzkich” przysmaków, także dropsów i kolb, które zawierają złe proporcje składników odżywczych, niezgodne z ich zapotrzebowaniem. Ograniczajmy także pokarmy tłuste, jak np. orzechy, gdyż u królika tłuszcz odkłada się w większości w jamie brzusznej, a nie pod skórą jak to ma miejsce u innych zwierząt, co skutkuje później problemami trawiennymi.

Żywiąc króliki pamiętajmy, że tempo metabolizmu jest u nich cechą osobniczą, dlatego najważniejsze jest dla nas to jak królik wygląda. Zawsze dostosowujemy dietę do królika, nigdy odwrotnie.

Katarzyna Hapel