DIAMOND SILVER*PL

FelidaeRagdoll Felidae to witryna dla miłośników kotów.
Kierowana jest zarówno do zwykłych sympatyków jak i fanatyków tych pięknych czworonogów. Serdecznie witamy i zapraszamy do lektury.
Miłośnicy Felidae z całego świata, łączmy się!

RAGDOLL FELIDAE

Sklep komputerowy KRIS Ragdoll Felidae Button

ZDROWIE KRÓLIKA


Jak prawidłowo dbać o królika?

Najczęstsze królicze przypadłości


Króliki są zwierzętami bardzo wrażliwymi i dość często chorują. Większość ich schorzeń powodowana jest jednak nieznajomością ich fizjologii i nawet w ponad 90% , jak to jest przy schorzeniach przewodu pokarmowego, wynika z winy człowieka. Artykuł ten przedstawi w skrócie na co powinniśmy zwrócić uwagę, aby jak najszybciej wychwycić te problemy i zainterweniować wizytą u lekarza.


Najczęstsze przypadłości na jakie powinniśmy zwrócić uwagę u królika to:
• Problemy z zębami
• Trichobezoary
• Kamica dróg moczowych
• Ciąża urojona
• Guzy listwy mlecznej
• Choroby skóry
• Złamania kończyn


Choroby zębów

Choroby zębów lub żuchwy objawiają się przede wszystkim zaburzeniami w przyjmowaniu pokarmu i tak zachowujący się królik powinien bezwzględnie zwrócić naszą uwagę. Najczęściej dotyczą one siekaczy i ich rozpoznanie jest dość łatwe, jeżeli jednak zmiany lokalizują się z zębach trzonowych ( są to najczęściej ich zbyt ostre krawędzie) to wtedy badanie stomatologiczne zwykle przeprowadza się w narkozie i tak też wykonywana jest ewentualna korekcja zgryzu. Innym problemem lokalizującym się w obrębie jamy ustnej są ropnie, lokalizujące się najczęściej przy wierzchołkach zębów w żuchwie lub szczęce. Rozpoznanie takich zmian stawiamy wtedy bądź na podstawie zdjęcia rentgenowskiego bądź też po otwarciu się takiego ropnia przez skórę widoczny jest wypływ ropy na zewnątrz.


Trichobezoary

Są to kule powstałe ze zlepionych włosów lub też włosów i resztek pokarmu (fitobezoary). Same w sobie nie powodują groźnych objawów, jednak w przypadku jednoczesnego zwolnienia perystaltyki u królika bądź też odwodnienia mogą one blokować przewód pokarmowy. Występują wtedy objawy niedrożności przewodu pokarmowego, takie jak uporczywe wzdęcia i bóle brzucha (często u królika trudne do zauważenia).Takie same objawy zaobserwujemy u królika przy zatkaniu przewodu pokarmowego innymi ciałami obcymi, jak na przykład przy wyskubywaniu dywanu.


Ciąża urojona

Prawdziwa ciąża u królika trwa 29-32 dni i dopiero przed zbliżającym się porodem królica zaczyna budować gniazdo. Jeżeli jednak zacznie ona robić to po około 14 dniach od kontaktu z samcem to znaczy to, że nie została pokryta i rozwija się u niej ciąża rzekoma, spowodowana owulacją bez skutecznego pokrycia.
Guzy listwy mlecznej
Są to zmiany łatwe do zauważenia podczas codziennej zabawy i pielęgnacji naszego królika. Pamiętajmy, że występują o wiele częściej u samic nie sterylizowanych, dlatego rozważmy wykonanie takiego zabiegu, gdyż dodatkowo zapobiega on chorobom macicy, częstym u starszych królic. Zabieg taki najlepiej jest przeprowadzić między 6, a 24 miesiącem życia. Im wcześniej tym większe mamy prawdopodobieństwo, że jego profilaktyczne działanie będzie wyraźne.


Choroby skóry

Wszelkie zmiany w wyglądzie sierści królika budzić powinny nasze zaniepokojenie, gdyż gdy są to zmiany wywołane przez chorobotwórcze grzyby to liczyć musimy się z tym, że są to dermatomikozy przenoszące się bardzo łatwo przez zarodniki na odzieży, ściółce lub też kontakt bezpośredni na ludzi. Najbardziej wrażliwe na takie inwazje są dzieci.


Złamania kończyn

Najczęstsze są złamania kończyn po upadkach z krzeseł lub rąk (szczególnie dzieci). O ile złamanie takie zostanie rozpoznane to królik ma szansę szybkiego powrotu do zdrowia.
Pamiętajmy o tym, że kluczem do zdrowia królika jest nasza wiedza na temat jego fizjologii. Wtedy bez problemu będziemy mogli rozpoznać patologie i udać się po pomoc do specjalisty.

Katarzyna Hapel