DIAMOND SILVER*PL

FelidaeRagdoll Felidae to witryna dla miłośników kotów.
Kierowana jest zarówno do zwykłych sympatyków jak i fanatyków tych pięknych czworonogów. Serdecznie witamy i zapraszamy do lektury.
Miłośnicy Felidae z całego świata, łączmy się!

RAGDOLL FELIDAE

Sklep komputerowy KRIS Ragdoll Felidae Button

PSY - SZCZEPIENIA I ODROBACZANIE


Szczepienia i odrobaczanie psów

Okresowe szczepienia i profilaktyka przeciwpasożytnicza


Współczesny rozwój medycyny weterynaryjnej pozwala nam zapewnić maksymalną ochronę naszego psa za względnie niewielką cenę- zarówno finansowo, jak i pod względem ryzyka jakie decydujemy się ponieść. Szczepienia i odrobaczania przeprowadzać można bowiem preparatami zarówno bardzo skutecznymi , jak i bezpiecznymi. Nie korzystanie z tych dobrodziejstw medycyny naraża zdrowie i życie psa, a także naszą kieszeń i sumienie. Nie bójmy się więc znać korzyści i ryzyka związanego z tymi profilaktycznymi zabiegami i nauczmy się dostosowywać je jak najlepiej do naszej sytuacji.


Szczepienia

W Polsce istnieje obowiązek szczepienia psów przeciwko wściekliźnie- podlegają mu wszystkie psy, które ukończyły 3. miesiąc życia. Właściciel ma obowiązek stawić się z nimi na to szczepienie w terminie 30 dni od ukończenia przez nie tego wieku. Szczepienie to należy powtarzać w nieprzekraczalnym terminie 1 roku. Inne zestawy szczepień są nieobowiązkowe, szczepić psy możemy na następujące jednostki chorobowe: nosówkę, parwowirozę, kaszel kenelowy, koronawirozę, chorobę Rubartha, leptospirozę. Dostępne są one przeważnie w szczepionkach skojarzonych , również razem ze wścieklizną. Wśród tych chorób szczepienia podzielić można na szczepienia przeciwko chorobom zagrażającym zdrowiu ludzi - jest to wścieklizna, szczepienia przeciwko chorobom stanowiącym poważne zagrożenie dla zdrowia i życia psów- przeciwko parwowirozie, nosówce, chorobie Rubartha oraz szczepienia dodatkowe- np. przeciwko leptospirozie, które wykonywane są zależnie od zagrożenia danym patogenem na określonym terenie przebywania psów. Wyróżnić możemy trzy rodzaje programów szczepień- wczesne, standardowe i późne. Szczepienia w programie wczesnym rozpoczynamy w 6-7 tygodniu życia, stosując wyłącznie szczepionki dla szczeniąt- to szczepienie powinno obejmować nosówkę i parwowirozę, powtarzamy je po 3 tygodniach dodatkowo wprowadzając szczepienie przeciwko koronawirozie, chorobie Rubartha, kaszlu kenelowym i leptospirozie. Te wszystkie szczepienia znów powtarzamy po 3 tygodniach , tj. w 12-13 dniu życia. Po tych szczepieniach w 15. tygodniu życia szczepimy przeciwko wściekliźnie. Wszystkie te szczepienia powtarzamy w cyklu corocznym. Program standardowy szczepień obejmuje podwójne szczepienie przeciwko nosówce, parwowirozie, chorobie Rubartha, koronawirozie, kaszlu kenelowym, koronawirozie, leptospirozie – odpowiednio pierwsze w 9-10 tygodniu życia i drugie w 12-13 tygodniu. Następnie w 15. tygodniu dodatkowo szczepimy przeciwko wściekliźnie i wszystkie powtarzamy co roku. Jeżeli szczepienia rozpoczynamy późno, lub u psów dorosłych to robimy je takich samych odstępach jak w programie standardowym - dwukrotnie i raz wściekliznę. Powtarzamy również corocznie. Pamiętajmy iż szczepieniu mogą podlegać jedynie zwierzęta zdrowe, wcześniej odrobaczone, powyżej 6 tygodnia życia. Ważne jest także, że żadne szczepienie nie daje nam 100% pewności, iż zwierzę nie zachoruje, więc zawsze bądźmy czujni na wszelkie oznaki zbliżającej się choroby. Współczesne szczepionki stanowią bardzo bezpieczną grupę preparatów, jednak mogą wyniknąć po nich także reakcje niepożądane- najczęściej związane są one z odczynem w miejscu podania- może to być miejscowe odbarwienie włosa, bądź też powstanie poszczepiennych ziarniniaków. W skrajnych przypadkach są to reakcje stanowiące zagrożenie dla zdrowia i życia zwierząt, takie jak na przykład wstrząs anafilaktyczny. Pamiętajmy jednak iż pomimo tych zagrożeń korzyści zdecydowanie przewyższają ewentualne ryzyko, które ponosimy.


Pasożyty wewnętrzne

Regularne stosowanie u psów preparatów przeciwpasożytniczych stanowi wraz ze szczepieniami podstawę profilaktyki prawidłowego rozwoju szczenięcia. Rozpoczynamy ją bardzo wcześnie- już w 2 tygodniu życia, co związane jest z różnymi drogami zarażenia psów- od drogi pokarmowej, poprzez zakażenie szczeniąt od matki drogą śródmaciczną, jak i pokarmową. Bardzo istotnym elementem jest tu systematyczność- po wykonaniu pierwszego odrobaczenia w wieku 2 tygodni, następnie powtarzamy je co 3-4 tygodnie do ukończenia przez nie 6 miesiąca życia, a później powtarzamy co kwartał bądź też co pół roku. Największa częstotliwość odrobaczeń występuje u szczeniąt i wtedy też potencjalna obecność pasożytów będzie miała największe konsekwencje- od zahamowania wzrostu do śmierci. Odrobaczanie psa powinno być także skorelowane z jego szczepieniem i w związku z tym najlepiej jest szczepić psa 10 dni po jego wcześniejszym odrobaczeniu.


Pasożyty zewnętrzne

Pasożyty zewnętrzne, takie jak np. kleszcze mają podwójnie negatywne działanie na zdrowie naszych pupili- zarówno poprzez oddziaływanie zewnętrzne związane z ich ugryzieniami, jak i poprzez przenoszenie groźnych dla zdrowia psów zarazków- takich jak np. borelioza, erlichioza, babeszjoza. Kleszcze występują w naszym klimacie od kwietnia do listopada, jednak przy braku mroźnych zim mogą pojawiać się także w innych miesiącach w ciągu roku. Innymi spotykanymi u psów pasożytami są pchły- one również odpowiedzialne są zarówno za reakcje alergiczne u psów związane z ich ugryzieniami, jak i za przenoszenie zarazków. Są to pasożyty, które również bardzo chętnie przenoszą się na ludzi, co stanowić powinno dodatkowy bodziec do regularnego zapobiegania ich występowaniu. W okresach letnich dodatkowo bardzo uciążliwe dla zwierząt stają się ugryzienia komarów i muszek, ich zapobieganie zwykle łączone jest z profilaktyką przeciwpchelną i kleszczową. Profilaktykę taką przeprowadza się w zależności od użytego preparatu-co 4 tygodnie, stosując środki dobrane do pory roku przez lekarza weterynarii bądź co 6 miesięcy przy stosowaniu odpowiednich obroży.

Katarzyna Hapel