DIAMOND SILVER*PL

FelidaeRagdoll Felidae to witryna dla miłośników kotów.
Kierowana jest zarówno do zwykłych sympatyków jak i fanatyków tych pięknych czworonogów. Serdecznie witamy i zapraszamy do lektury.
Miłośnicy Felidae z całego świata, łączmy się!

RAGDOLL FELIDAE

Sklep komputerowy KRIS Ragdoll Felidae Button

PROFILAKTYKA U KRÓLIKÓW


Jak zapobiegać chorobom u królików?

Szczepienia i odrobaczanie


Królik wydaje się być z pozoru zwierzątkiem bardzo mało wymagającym i stąd wynika później wiele jego problemów zdrowotnych. Począwszy od nieprawidłowego żywienia , na braku ogólnie pojętej profilaktyki zdrowotnej. Każdy właściciel psa czy kota pamięta o jego szczepieniach, obcinaniu pazurków, są one na stałe wpisane w naszą opiekę nad tymi zwierzętami. Postarajmy się więc, aby tak samo było z królikami.

SZCZEPIENIA

Szczepienia królików przeciwko chorobom zakaźnym nie są w Polsce obowiązkowe, tak ja szczepienie psów przeciwko wściekliźnie. Jakie więc inne dają one nam korzyści? Przede wszystkim nie traktujmy ich jako szczepień zbędnych- są one naprawdę konieczne naszym ulubieńcom. Powinniśmy rozpocząć je w wieku 4-6 tygodni od szczepień na myksomatozę i pomór królików. Obie choroby są o tyle niebezpieczne, iż nawet jeżeli królik nie ma kontaktu z innymi zwierzętami od których mógłby się zarazić to są one przenoszone przez wektory- takie jak na przykład pchły, owady. Szczepienia te powtarzamy co pół roku w przypadku myksomatozy i co roku w przypadku pomoru. Innymi patogenami, przeciwko którym chcemy uodpornić nasze pupile jest Pasteurella multocida i Bordetella bronchiseptica- jedne z czynników etiologicznym tzw. kataru królików- to szczepienie jednak ze względu na polietiologiczne tło tego schorzenia ( dodatkowo biorą w nim udział inne patogeny ), a także wpływ innych czynników takich jak np. złe utrzymanie jest dla nas obligatoryjne. Królik może zachorować pomimo niego, jednak przebieg choroby na pewno będzie łagodniejszy..

ZWALCZANIE PASOŻYTÓW- WEWNĘTRZNYCH I ZEWNĘTRZNYCH

Króliki często są nosicielami wielu pasożytów, objawy ich bytowania pojawiają się natomiast rzadko- zazwyczaj przy obniżeniu odporności spowodowanym inną chorobą, złymi warunkami bytowania bądź też stresem . Pamiętajmy jednak, że będąc bezobjawowymi nosicielami wydalają one często ich jaja z kałem co powoduje zarażenie innych osobników, z którymi mają one kontakt. Najczęściej spotkać można u nich pierwotniaki z rodzaju Eimeria, powodujące kokcydiozę występującą w dwóch formach klinicznych- jelitowej lub wątrobowej, a także Toxoplasma gondi, Encephalitozoon cuniculi (lokujący się w nerkach, oczach, ośrodkowym układzie nerwowym). Rzadko spotyka się u nich tak popularne u psów i kotów inwazje przywr , tasiemców i nicieni.
Dużo częściej niż inwazje pasożytów wewnętrznych zauważyć możemy u królików innych „pasażerów na gapę”- pasożyty zewnętrzne. Są to na przykład świerzbowiec uszny- Psoroptes cuniculi, umiejscowiony głównie u podstawy ucha i w fałdach ucha wewnętrznego, a rzadziej na głowie, łopatkach i szyi. Podobnie umiejscawiają się inne pasożyty, np. Cheyletiella parasitovorax. Na ich obecność wskazywać mogą nam zmiany sierści i skory w tych miejscach, takie jak łuszczenie naskórka, zaczerwienienie, przerzedzenie okrywy włosowej. Króliki są także żywicielem dla pcheł- zarówno dla pcheł psich i kocich, jak i dla typowo króliczej- Spilopsyllus cuniculi. Są one wielkości około 1,5- 2 mm więc w odróżnieniu od świerzbu i cheyletiellozy zauważyć możemy nie tylko efekty bytowania takiego osobnika na króliku, jak i jego samego. Dodatkowo w miesiącach w których występują są bardzo uciążliwe dla królików także komary i muszki, dlatego pamiętajmy wtedy o regularnej profilaktyce ich występowania- dobrze sprawdzają się tu niektóre z preparatów dla kotów- jak na przykład Stronghold lub Advantage.

OBCINANIE PAZURÓW

Jest to podstawowy zabieg profilaktyczny, jakiemu powinniśmy poddawać naszych ulubieńców. Możemy robić to sami w domu, bądź u weterynarza, najlepiej raz w miesiącu, zależnie od tego jak ściera je sam królik i jak szybko one rosną. Pamiętajmy jednak, że lepiej robić to częściej gdyż długie pazury są u królika bardzo bolesne- utrudniają mu poruszanie się i zdecydowanie pogarszają ogólne samopoczucie. Jeżeli pazurek jest biały to łatwo zauważyć biegnący wewnątrz rdzeń z nerwami i naczyniami krwionośnymi, jeżeli natomiast jest ciemny to robimy to bardzo delikatnie, bazując na naszym wyczuciu.

ZĘBY

Zęby u królików rosną przez całe życie i powinny także równomiernie się ścierać –głownie o siebie nawzajem, ale nie zaszkodzi także umieszczenie w klatce kawałka drewienka lub gałązki który to ułatwi. Szczególne znaczenia ma tu odpowiednie żywienie królika- duże ilości siana, które jest długo i dokładnie przeżuwane. Oglądajmy je także często, gdyż są to schorzenia rozwijające się często przez długi okres czasu i stopniowo powodujące ich wyniszczenie.

USZY

Uszu u królików w żadnym wypadku nie czyścimy, jedynie regularnie kontrolujemy czy nic niepokojącego się w nich nie dzieje. Są one bardzo delikatne i taka interwencja na pewno mogłaby im zaszkodzić.

Katarzyna Hapel