DIAMOND SILVER*PL

FelidaeRagdoll Felidae to witryna dla miłośników kotów.
Kierowana jest zarówno do zwykłych sympatyków jak i fanatyków tych pięknych czworonogów. Serdecznie witamy i zapraszamy do lektury.
Miłośnicy Felidae z całego świata, łączmy się!

RAGDOLL FELIDAE

Sklep komputerowy KRIS Ragdoll Felidae Button

PSY - PIELĘGNACJA RAS O PODWÓJNEJ SZACIE


Jak prawidłowo dbać o swojego psa?

Pielęgnacja psów o podwójnej szacie


Psy o podwójnej szacie charakteryzują się dwoma rodzajami włosa; - włosem okrywowym, prostym od krótkiego do średnio długiego i tzw. podszerstkiem, czyli miękkim włosem, leżącym gładko przy skórze. Jest to bardzo gruba, gęsta warstwa, mająca za zadanie ochronę psa przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Dzięki tej warstwie rasy te są bardzo odporne na ekstremalne warunki, zarówno w zakresie podwyższonej, jak i obniżonej temperatury.


Charakterystyka

Psy o podwójnej szacie, podobnie jak rasy krótkowłose mają tendencję do tworzenia charakterystycznego „psiego zapachu”, powodowanego nadmiernym nagromadzeniem warstwy łoju skórnego. Zwierzęta te bardzo intensywnie zrzucają sierść w cieplejszym klimacie i ich włosy w domu są trudne do usunięcia z tapicerki i wykładziny. Do psów o podwójnej szacie zaliczyć możemy następujące rasy:

• Akita
• Alaskan Malamute
• Siberian Husky
• Owczarek niemiecki
• Shiba Inu
• Collie (krótkowłosy)


Pielęgnacja

Pielęgnacja uszu i pazurów jest taka sama jak u psów krótkowłosych. Z narzędzi używanych do ich pielęgnacji większe zastosowanie mają grzebienie, którymi dokładnie wyczesujemy ich sierść, nie rzadziej niż raz w tygodniu- uważamy aby nie zostawić niedoczesanych fragmentów podszerstka, z którego mogą stworzyć się kołtuny bardzo trudne później do usunięcia. Sprawdzać mogą się także szczotki bez kulek, jednak są one nieodpowiednie do rozczesywania skołtunionej sierści. Czesanie najlepiej robić na dworze i trzeba pamiętać o ich regularności, bo przywrócenie takiej zaniedbanej sierści do porządku to bardzo ciężka praca.
Do kąpieli używamy szamponu przeznaczonego do takiego rodzaju szaty, jest ich na rynku dostępnych bardzo wiele. Dostosowujemy je bezpośrednio do stanu skóry i w zależności od potrzeby stosujemy najrzadziej raz na kwartał. Często przydatne jest tu przynajmniej dwukrotne nanoszenie szamponu na psa - dokładnie wmasowujemy go palcami głęboko w sierść i spłukujemy - powtarzamy to dwukrotnie i po ostatnim myciu bardzo dokładnie spłukujemy. Pamiętajmy, aby szampon wmasowywać zgodnie z ułożeniem włosa. Jeżeli włos jest suchy i matowy , to po ostatnim dokładnym spłukaniu szamponu nanosimy odżywkę i ją również bardzo dokładnie spłukujemy.
Suszenie takich psów to duże wyzwanie - zaczynamy jak u innych ras od suszenia ręcznikiem, można wykonać to dużo energiczniej niż u psów długowłosych. Do właściwego suszenia nastawiamy suszarkę na chłodne powietrze i często zmieniamy miejsce jej przyłożenia. Jeżeli pies jest spokojny to możemy suszyć go równocześnie z dwóch stron- bezwzględnie pamiętajmy jednak o tym, aby odbywało się to w wentylowanym pomieszczeniu i nie robić tego nigdy na siłę.
Są to psy zdecydowanie bardziej wymagające niż rasy gładkowłose, musimy pamiętać o tym planując zakup takiego psa do domu.

Katarzyna Hapel