DIAMOND SILVER*PL

FelidaeRagdoll Felidae to witryna dla miłośników kotów.
Kierowana jest zarówno do zwykłych sympatyków jak i fanatyków tych pięknych czworonogów. Serdecznie witamy i zapraszamy do lektury.
Miłośnicy Felidae z całego świata, łączmy się!

RAGDOLL FELIDAE

Sklep komputerowy KRIS Ragdoll Felidae Button

KOMFORT DLA KRÓLIKA


Urządzenie klatki

Przygotowanie otoczenia przyjaznego dla królika


Bardzo często zakup królika jako zwierzęcia towarzyszącego dokonywany jest pod wpływem impulsu. Później w domu zaczynamy zastanawiać się, czy na pewno był to odpowiedni dla nas wybór i czy możemy zapewnić mu prawidłowe warunki do długiego i zdrowego życia? Z odrobiną dobrej woli na pewno, należy tylko poznać kilka podstawowych zasad, których musimy przestrzegać planując naszą wspólną przestrzeń w domu.

KLATKA I JEJ USTAWIENIE

Podstawowym elementem, który musimy zapewnić królikowi jest klatka. Nie może to być akwarium, gdyż panowałaby w nim zbyt duża wilgoć tylko musi to być klatka druciana, z plastikowym dnem, zapewniająca utrzymanie odpowiedniego przepływu powietrza. Drewno jest złym materiałem na klatkę, gdyż za mocno chłonie wilgoć, natomiast druciana podłoga kaleczy stopy. Powinniśmy upewnić się, że nie jest ona pokryta toksyczną farbą, gdyż królikom zdarza się gryźć ją. Informacji takiej powinien udzielić nam pracownik sklepu zoologicznego, w której ją kupimy. Klatka nie powinna być za mała- na pewno większa niż te, w których trzymane są króliki w sklepach, optymalny rozmiar to około 140 x 60 x 50cm- jest to wielkość przewidziana na jednego królika. Jeżeli dysponujemy mniejszym wymiarem, wtedy powinniśmy zapewnić królikowi odpowiedni wybieg. Pamiętajmy, że królik pozostawiony w mieszkaniu bez opieki wyrządzić może sobie i otoczeniu wiele szkód- pogryźć np. dywan, kable, książki, dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem jest zorganizowanie dla niego zagrodzonego wybiegu na dworze lub w domu , w którym znajduje się on pod naszą kontrolą. Klatka w mieszkaniu powinna być ustawiona w miejscu spokojnym, w którym nie występują przeciągi, nie powinna stać także bezpośrednio obok grzejnika ani w kuchni. Powinien to być pokój w którym często przebywamy gdyż jest to zwierzę bardzo towarzyskie. Nie wskazane jest stawianie jej na srodku pokoju, zdecydowanie lepiej nasz pupil będzie czuł się w miejscu częściowo zagrodzonym, np. pod scianą.

WYPOSAŻENIE

Dobrą ściółką są dla królików trociny, sprawdzają się także pelety- ekstrudery drewniane, na których króliki często trzymane są w sklepach zoologicznych. Trociny nie są najlepszym rozwiązaniem dla królików angorskich, gdyż wplątują się w sierść, co daje nam dużo dodatkowej pielęgnacji. Bardzo przydatna w klatce jest kuweta, wypełniona żwirkiem albo peletami, króliki chętnie z niej korzystają , pozwala nam to łatwiej utrzymywać czystość w klatce.
Niezbędnym wyposażeniem każdej klatki jest miseczka i poidełko. Miska dobrze, żeby była stabilna, wykonana z nietoksycznego materiału. Może być umocowana na haczykach do ściany klatki i najlepiej, aby były to dwie osobne miski na pokarm suchy i mokry, którą codziennie myjemy. Poidełka bardzo dobrze sprawdzają się smoczkowe, gdyż woda w miseczkach jest często przez króliki rozlewana i brudzi ściółkę. Powinna być ona stale dostępna dla zwierzęcia. Podstawę diety królika stanowi siano, musimy więc zapewnić je najwyższej jakości i odpowiednio podane- sprawdzają się tu specjalne paśniki lub kratki na siano. Montując je musimy upewnić się, że siano jest łatwo dostępne i królik nie ma problemu z pobieraniem pokarmu.
Wyposażenie dodatkowe, takie jak domki, zabawki powinno być dla naszego malucha przede wszystkim bezpieczne, więc najlepiej wykonane z drewna, nie pokryte farbą. Dodatkowo królik ściera sobie na nich podczas zabawy zęby, co utrzymuje jego zgryz w dobrej formie. Lubią one także elementy ruchome, za którymi chętnie kicają po klatce, takie jak kulki drewniane lub wykonane ze sprasowanego siana.

SPRZĄTANIE KLATKI

Jest to sprawa bardzo indywidualna dla każdego królika- jeżeli załatwia się on do kuwety to opróżniamy ją codziennie, a resztę klatki sprzątamy według potrzeby. Jeżeli królik załatwia się w rogu klatki bez kuwety to porządek powinniśmy robić codzienne. Woda jeżeli stoi w miseczce powinna być wymieniana codziennie, a w okresie letnim nawet kilka razy w ciągu doby. Tak samo postępujemy z miseczką na jedzenie mokre i jego resztkami, które powinniśmy usuwać z klatki codziennie.

WYBIEG

Jeżeli mamy taką możliwość to ideałem byłoby, gdyby w ciepłych miesiącach królik mógł przebywać na świeżym powietrzu. Najlepiej zrobić wtedy dla niego przesuwane ogrodzenie o wielkości około 100 x 100 cm, które możemy przestawiać razem ze zwierzęciem. Powinno ono być na tyle wysokie, aby uniemożliwić jego ucieczkę i nie powinno stać w bezpośrednim słońcu, ani na mokrej trawie. Królik trzymany w domu nie powinien zostawać w takim ogrodzeniu na noc na dworze i w dzień także powinniśmy mieć go stale pod kontrolą- pamiętajmy że jest to zwierzę praktycznie bezbronne w starciu z drapieżnikiem jakim jest dla niego np. ciekawski kot czy pies..

Katarzyna Hapel