DIAMOND SILVER*PL

FelidaeRagdoll Felidae to witryna dla miłośników kotów.
Kierowana jest zarówno do zwykłych sympatyków jak i fanatyków tych pięknych czworonogów. Serdecznie witamy i zapraszamy do lektury.
Miłośnicy Felidae z całego świata, łączmy się!

RAGDOLL FELIDAE

Sklep komputerowy KRIS Ragdoll Felidae Button

KĄPANIE PSÓW


Kąpiel dla psa

Utrapienie czy przyjemność?


Kąpiel psa jest dla nas prawdziwym sprawdzianem porozumienia, jest to bowiem sytuacja bardzo stresująca dla obu stron. Aby uniknąć takich napięć w przyszłości kąpiele rozpoczynamy w jak najwcześniejszym wieku psa i zawsze jesteśmy przy nich bardzo delikatni, nie robimy nic na siłę.


Kąpiel

Psa najlepiej kąpać w wannie lub brodziku, ewentualnie przy ładnej pogodzie możemy to robić na dworze ale zawsze używamy letniej wody, nigdy zimnej. Do wanny włożyć musimy ręcznik lub matę, aby pobiec poślizgnięciu się psa. Moczenie zaczynamy bardzo powoli, od nóg, na końcu moczymy głowę. Dobrze jest włożyć psu do uszu gumowe zatyczki, aby zapobiec wlewaniu się wody. Uważamy także, aby woda nie dostała się do nosa psa- szczególnie u małych ras może to być bardzo niebezpieczne. Prysznic trzymamy blisko skóry, ustawiamy go na delikatny natrysk, niezbyt silny. Dokładnie namaczamy całą powierzchnię ciała psa i zaczynamy nakładanie szamponu. Do dokładnego mycia często wymagane jest podwójne namydlanie i spłukiwanie psa. Pierwsze mycie usuwa najcięższy brud i pozwala drugiemu myciu na pełniejszą penetrację włosa. Nakładanie szamponu zaczynamy od grzbietu, potem przechodzimy na boki i kończyny, na końcu delikatnie ale i dokładnie myjemy pysk. Szampon wmasowujemy palcami na całej powierzchni, delikatnie masując skórę psa. Jeżeli pies jest długowłosy robimy to bardzo ostrożnie, żeby nie skołtunić włosów. Pierwsze spłukanie nie musi być dokładne, bo od razu nakładamy drugą porcję szamponu. Zwracamy szczególną uwagę na okolice nóg, pod ogonem , obok oczu i pyska. Bardzo dokładnie spłukujemy szampon, trzymając prysznic blisko skóry psa, najlepiej jednocześnie drugą ręką pomagamy sobie delikatnie ściągając z psa wodę. U wyjątkowo brudnych psów wymagane jest trzecie mycie, przeprowadzamy je jak poprzednie, skupiając się na brudnych miejscach. Pamiętajmy, że ostatnie płukanie powinno być najdokładniejsze i psa uważamy za dobrze umytego, jeżeli przejeżdżając ręką po sierści słyszymy charakterystyczne „piszczenie”. Po delikatnym „odciśnięciu” z psa nadmiaru wody przystępujemy do nałożenia odżywki. Postępujemy tak samo jak z szamponem, nakładamy ją na całe ciało i delikatnie wcieramy we włosy. Niektóre odżywki pozostawiamy na skórze przez określony czas, zawijając wcześniej psa w ręcznik. Po tym czasie odżywkę dokładnie spłukujemy i rozpoczynamy osuszanie.


Suszenie

Suszenie zaczynamy od wytarcia psa ręcznikiem. Zanim to zrobimy rękami ściągamy wodę , a następnie delikatnie go wyciskamy. Używamy przynajmniej dwóch ręczników, gdyż pierwszy bardzo szybko się moczy i zmieniamy go na suchy. Następnie przechodzimy do właściwego suszenia suszarką- pamiętajmy jednak, że nie wszystkie psy to tolerują i pod żadnym pozorem nie można ich do tego zmuszać siłą. Musimy robić to w odpowiednio dużym pomieszczeniu, zapewniającym wentylację. Jest to najszybsza metoda suszenia, dobra do wszystkich typów włosa, umożliwiająca nam jednoczesne dokładne obejrzenie skóry zwierzęcia w miejscu przyłożenia strumienia powietrza. Suszenie kończymy zawsze na głowie, zaczynamy od grzbietu. Susząc jednoczesnie czeszemy psa- bardzo istotne jest to szczególnie u psów długowłosych, u których dodatkowo zabieg ten prostuje i układa włosy. Często zmieniamy miejsce suszenia na skórze psa, żeby zapobiec jego przegrzaniu. Jeżeli trwa to długo to w przerwach podajemy psu wodę.

Kluczem do naszego sukcesu w tych jakże wydawałoby się prostych czynnościach jest jak najwcześniejsze przyzwyczajanie psa do tego typu pielęgnacji oraz nasza wytrwałość i delikatność. Łącząc te cechy sprawimy, że zarówno dla nas, jak i dla naszego ulubieńca kąpiel będzie kojarzyć się jedynie z przyjemnością.

Katarzyna Hapel