DIAMOND SILVER*PL

FelidaeRagdoll Felidae to witryna dla miłośników kotów.
Kierowana jest zarówno do zwykłych sympatyków jak i fanatyków tych pięknych czworonogów. Serdecznie witamy i zapraszamy do lektury.
Miłośnicy Felidae z całego świata, łączmy się!

RAGDOLL FELIDAE

Sklep komputerowy KRIS Ragdoll Felidae Button

PSY - ROZRÓD I OPIEKA NAD MŁODYMI


Rozród

Ciąża, poród i opieka nad noworodkiem


Ciąża i poród u psów jest dla właścicieli często bardzo trudnym doświadczeniem. Wiąże się to z poczuciem nieodpowiedniego przygotowania opiekuna, który zapewnić chce swojemu pupilowi maksymalne bezpieczeństwo w tym trudnym okresie życia.


Ciąża

Ciąża trwa u suki średnio 63 dni, jednak ze względu na specyfikę przebiegu cyklu płciowego data ta często wyznaczana jest błędnie. Wiąże się to głównie ze zmienną długością trwania rui i związanego z nią odruchu tolerancji, a także długim przeżywaniem plemników w drogach rodnych samicy. Wszelkie odchylenia od wyznaczonego przez nas terminu porodu powinny więc zostać sprawdzone przez lekarza. Jeżeli samica jest w ciąży dłużej niż 63 dni musi być poddana kontroli u lekarza weterynarii celem konieczności wykonania ewentualnego cesarskiego cięcia.


Poród

Zwykle u suk pod koniec ciąży zauważyć można objawy zbliżającego się porodu. Wyrażają się one głównie zmianami w jej zachowaniu- już 3-4 dni przed porodem suka zaczyna budować gniazdo, jednak nie jest to cecha stała- niektóre suki nie robią tego do samego porodu, natomiast inne przejawiają takie zachowanie już od połowy czasu trwania ciąży. Z budowaniem gniazda związane jest także poszukiwanie odpowiedniego miejsca na nie- najczęściej spokojnego, zaciemnionego. Budowanie gniazda jest także jednym z objawów ciąży urojonej i wtedy występuje jako patologia i może być mylona z ciążą prawdziwą, pojawia się wtedy także mleko w gruczołach sutkowych. Wymaga to bezwzględnego leczenia, dlatego dla odróżnienia ciąży urojonej od prawdziwej przeprowadzamy u lekarza diagnostykę ciąży i potwierdzamy obecność płodów. Innym objawem zwiastunowym porodu jest pojawienie się wydzieliny mlecznej w sutkach- najczęściej ma to miejsce w ostatnich dniach ciąży, jednak u wieloródek może wystąpić nawet dwa tygodnie przed porodem. Kilkanaście godzin przed porodem pojawia się obfity, śluzowy wypływ z pochwy. W przebiegu samego porodu wyróżnić możemy 3 etapy , które zewnętrznie manifestować się będą początkowo zmianami w zachowaniu samicy- jej niepokojem i przyspieszeniem oddechu, a następnie dołączą także parcia tłoczni brzusznej- jest to drugi etap porodu, wyraźnie zauważalny. Zwykle między rozpoczęciem parć, a pojawieniem się pierwszego szczenięcia upływa około 10-30 minut, i jeżeli przedłużają się ponad 1 godzinę to należy natychmiast zgłosić się po pomoc do weterynarza. Przerwa między poszczególnymi szczeniętami wynosić powinna około 30 minut, ale może także przedłużać się do 1-2 godzin. Jeżeli przerwa ta będzie większa, a nie wiemy, czy urodziły się wszystkie szczenięta również od razu szukamy pomocy u lekarza.


Opieka nad matką i młodymi po porodzie

Po porodzie musimy zwrócić uwagę na zainteresowanie suki szczeniętami, może zdarzyć się bowiem odrzucenie noworodków przez matkę i wtedy od razu rozpocząć musimy pomoc. Jeżeli suka nie przegryzła pępowiny obcinamy ją na długość około 1,5 cm, wycieramy szczenięta i usuwamy śluz z ich dróg oddechowych. Zapewniamy im także odpowiednie środowisko- wkładamy do kolca termofor bądź też poduszkę elektryczną. Jeżeli suka nie ma mleka od razu rozpoczynamy karmienie szczeniąt, pamiętając aby po każdym karmieniu masować dokładnie ich brzuszki, co naturalnie pobudza ich perystaltykę. Dostępnych jest wiele gotowych mieszanek zastępujących mleko suki i takich powinniśmy używać do odchowu szczeniąt- mleko krowie jest zdecydowanie zbyt ubogie w składzie, aby stosować je wyłącznie. Pokarm podajemy mała strzykawką bądź też za pomocą zakraplacza. Jeżeli używamy butelki ze smoczkiem musimy mieć pewność, że otwór w smoczku jest dostosowany do wielkości szczeniąt, aby nie zakrztusiło się ono, ani nie zasysało powietrza. Odsadzamy szczenięta od matki w wieku około 6-7 tygodni , co poprzedzamy stopniowym wprowadzaniem stałego pokarmu od około 4 tygodnia życia szczeniąt. Karmimy je 4-5 razy na dobę, stopniowo zmniejszając częstotliwość do około 3 razy dziennie w 6 miesiącu życia.

Okres okołoporodowy u suki jest bardzo newralgicznym okresem- starajmy się zapewnić jej w nim dużo troski i uwagi, a przede wszystkim bezpieczeństwa. Pamiętajmy że podejmowane przez nas w tym okresie decyzje nie mogą czekać , nie bójmy się więc konsultować ich z lekarzem weterynarii naszego psa.

Katarzyna Hapel